Polární záře


Kdy se nechá pozorovat polární záře


Předpověď viditelnosti polární záře

pozorování Testovací předpovědní model k viditelnosti polární záře umožňuje okénko do krátké budoucnosti (cca 20-30 minut) viditelnosti polární záře nad vybranými lokalitami. Model vychází z napozorovaných dat družicemi ACE a POLAR, rovněž z dat o intenzitě a dalších fyzikálních vlastnostech současného slunečního větru. Na obrázku vidíte severní zemskou polokouli (případně rozhraní dne a noci) a intenzitu aurorálního oválu (zelená "podkova"). Důležitá je červená linie obepínající podkovovitý tvar z vnějšku, která ukazuje oblast, z níž už by měla být za teoretických ideálních podmínek záře vidět nad severním obzorem. Pokud tato linie prostupuje střední Evropou (či leží níže), měla by být záře vidět od nás.


Zdroj dat: OVATION Aurora

Tvar aurorálního oválu nad Evropou

Zdroj NOAA/POES Na snímku je zobrazen severní pól a ovál polární záře extrapolovaný z dat družice NOAA POES. Barevná stupnice ukazuje její intenzitu, poloha její největší pravděpodobnost viditelnosti nad zěměmi okolo severního pólu. Červená šipka zobrazuje směr, kde zrovna Slunce prochází merediánem (tj. je tam poledne). Pokud se intenzita záře zabarvuje do sytě červené a poloha vnějšího okraje zasahuje až k okraji měřené oblasti, je vysoká šance viditelnosti polární záře u nás.


Zdroj dat: OVATION AuroraSluneční aktivita


Geomagnetická aktivita za posledních 24 hodin


Aktivita Slunce je vyjádřena silou nejvýraznější erupce za posledních 24 hodin. Stav popisuje pětistupňová škála:

Status Normal

Status Active

Status M Class Flare

Status X Class Flare

Status Mega Flare

V případě posledních dvou je šance viditelnosti září v ČR v následujících dnech vysoká.

Zdroj dat: n3kl.org/sun

Geomagnetická aktivita za posledních 24 hodin je vyjádřena 3 stupni:

Status Klidná

Status Nestálá

Status Bouře

Nejvyšší stupeň znamená šanci spatřit záři i u nás (ovšem v závislosti na ostatních ukazatelích; tento je jen orientační)
Zdroj dat: n3kl.org/sun
Registrace k odebírání a rozesílání upozornění na polární záře ("POLAR" alerty): /ukazy.astro.cz/.